Szachy zasady

Blog » Poradnik prezentowy » Szachy zasady

Szachy to gra znana niemal na całym świecie. Wymaga cierpliwości i umiejętności strategicznego myślenia. Zasady wcale nie są tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Ten artykuł pomoże Ci poznać reguły tej niezwykle wciągającej gry. Sprawdź i przekonaj się, że szachy to doskonała zabawa!

Szachy – jak grać? Podstawowe zasady gry

Celem gry w szachy jest zbicie króla przeciwnika lub uniemożliwienie mu ruchu w taki sposób, że nie będzie mógł on już wygrać. Gra w szachy toczy się między dwoma przeciwnikami stojącymi po przeciwnych stronach planszy zawierającej 64 pola. Figury są w dwóch kolorach: białym i czarnym. Każdy z graczy ma 16 figur: 8 pionków 2 skoczki, 2 wieże, 2 gońce, 1 hetmana i 1 króla. Figury są ustawione w dwóch rzędach. Od czego zacząć? Bardzo ważne jest odpowiednie ustawienie szachownicy. Rząd pól najbliżej gracza powinien rozpoczynać się białym bądź jasnym polem. Ustawienie figur przed grą zawsze wygląda tak samo. Pionki rozstawia się na drugiej linii. Wieże zajmują rogi szachownicy. Następnie powinny znajdować się skoczki, a później gońce. W centrum powinny znajdować się hetman oraz król.

Nauka gry w szachy – to proste!

Król jest najważniejszą figurą w grze, ponieważ jeśli zostanie zbity, to gracz przegrywa. Może poruszać się tylko o jedno pole w dowolnym kierunku. Słynny szach mat to sytuacja, w której król jest zagrożony biciem i nie może się uwolnić. Hetman jest ogromnie silną figurą. Porusza się naprzód, w tył, na boki bądź po skosie o dowolną ilość pól. Wieże i gońce są bardzo silne, ponieważ mogą poruszać się po całej planszy i zbijać wszystkie pionki przeciwnika. Skoczek w czasie jednego ruchu przesuwa się o 2 pola w którymś kierunku, a następnie o jedno pole pod kątem prostym. Ta figura jako jedyna może przeskakiwać inne. Pionki mogą poruszać się prosto, ale biją po skosie. Nigdy nie chodzą do tyłu.

Jak grać w szachy? Poznaj zasady

Grę rozpoczyna gracz z białymi figurami. Wybór kolorów najczęściej odbywa się poprzez losowanie. Pierwszy ruch zazwyczaj wiąże się z odrobiną przewagi nad rywalem. W szachach jest kilka kluczowych zasad, które czynią grę jeszcze bardziej emocjonującą. Kiedy pionek dojdzie na sam koniec szachownicy, staje się dowolną inną figurą. Jest to tzw. promocja. Kolejna ważna reguła nazywana jest “en passant”, czyli w tłumaczeniu z języka francuskiego “w przelocie”. W sytuacji, gdy pionek przesuwa się o dwa pola i staje równolegle do pionka przeciwnika, może on zbić go w przelocie. Roszada w szachach to właściwie dwie pieczenie na jednym ogniu. Zapewnia bezpieczeństwo królowi i pozwala wprowadzić wieżę. Partia szachów może skończyć się na kilka sposobów. Słynny szach mat to uniemożliwienie przeciwnikowi wykonania ruchu królem. Remis następuje, gdy król osoby wykonującej ruch nie jest szachowany, a jednocześnie nie ma możliwości wykonania go żadną z figur. Podobnie, kiedy w ciągu 50 ruchów żaden z przeciwników nie ruszy pionkiem, ani nie zbije żadnej figury. Czasem zdarza się, że gracze po prostu godzą się na remis i kończą grę.

TOP 5 wskazówek dla początkującego szachisty

  1. Nieustannie chroń swojego króla
  2. Skup się na centralnej części szachownicy
  3. Przemyśl każdy ruch
  4. Trenuj, by wypracować swoją własną technikę
  5. Analizuj rozegrane partie

 Mając tę wiedzę, możesz śmiało spróbować rozegrać swoją pierwszą partię szachów!

Kategorie prezentów