Międzynarodowy Dzień Teatru – wszystko, co musisz wiedzieć

Blog » Poradnik prezentowy » Międzynarodowy Dzień Teatru – wszystko, co musisz wiedzieć

Międzynarodowy Dzień Teatru jest obchodzony corocznie w trzecim tygodniu marca. To szczególne nietypowe święto ustanowiono na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu. Sprawdź ciekawostki na temat Międzynarodowego Dnia Teatru.

Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzony 27. marca

27. marca każdego roku w Polsce i na świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru. To święto zostało ustanowione w 1961 roku w czasie 9. kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach prowadzonego pod nadzorem UNESCO. Podczas kongresu ustalono, że Międzynarodowy Dzień Teatru będzie obchodzony w rocznicę otwarcia Teatru Narodów. Obecnie tę okazję świętuje się w ponad 100 różnych ośrodkach Międzynarodowego Instytutu Teatralnego na całym świecie.

Obchody Międzynarodowego Dnia Teatru

Obchody Dnia Teatru mają na celu realizację zobowiązań Międzynarodowego Instytutu Teatralnego, między innymi promocję wymiany informacji na temat teatru i uświadamianie opinii publicznej o wadze sztuki. Co roku 27. marca instytut rozsyła w świat wiadomość od wybitnego człowieka związanego z teatrem. Doroczna wiadomość stworzona w związku z Międzynarodowym Dniem Teatru jest tłumaczona na 20 najpopularniejszych języków świata. Pierwsza taka wiadomość pochodziła od Jeana Cocteau.

Z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru w Polsce i na całym świecie odbywają się różnego rodzaju przedstawienia teatralne, sympozja i warsztaty. W Polsce od 1983 roku z okazji obchodów tego dnia przyznawana jest nagroda Sekcji Krytyków Teatralnych Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego.

Święto teatru – dlaczego warto je kultywować?

Kultywowanie Międzynarodowego Dnia Teatru to wspaniała okazja do tego, by popularyzować obcowanie z wysoką sztuką wśród przedstawicieli każdej grupy wiekowej, a szczególnie wśród ludzi młodych. Teatr rozwija i co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Chodzenie do teatru wielu osobom nadal jawi się jako górnolotna rozrywka, na którą nie ma czasu lub środków, a przecież teatr jest otwarty dla wszystkich i w zasięgu niemal każdego. Obcowanie ze sztuką daje nam więcej niż tylko możliwość pochwalenia się obejrzeniem jakiejś sztuki w swoim gronie towarzyskim – jest prawdziwie rozwijające i to na wielu płaszczyznach.

Teatr pokazuje nam spectrum różnorodności świata i ludzi – możemy obserwować różne charaktery, obyczaje i zjawiska, poznawać pewne archetypy, rozwijać inteligencję emocjonalną i wystawiać się na różne bodźce. To wszystko rozwija człowieka wewnętrznie i buduje świadomość siebie oraz otaczającego nas świata.

Upominki dla pasjonatów teatru

Miłośnicy sztuk teatralnych będą zachwyceni upominkiem z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Co można podarować komuś związanemu z teatrem zawodowo lub pasjonatowi tej dziedziny sztuki? Pięknym prezentem dla osoby o szerokich horyzontach będzie mapa świata w drewnianej ramie, do której możesz dołączyć indywidualną dedykację.

Nietypowym pomysłem dla osoby lubiącej brać udział w plenerowych występach grup teatralnych jest też leżak plażowy z nadrukiem – lekki składany leżak można zabrać ze sobą nie tylko na występ, ale też na plażę czy do ogrodu.

Uniwersalnym prezentem będzie natomiast filiżanka z nadrukiem nawiązującym do tematyki teatralnej.

Kategorie prezentów