Dzień św. Patryka – narodowe święto patrona Irlandii

Blog » Pozostałe » Dzień św. Patryka – narodowe święto patrona Irlandii

W drugiej połowie marca w Irlandii obchodzi się Dzień Świętego Patryka. To narodowe święto jest huczne w całej Irlandii i pielęgnowane też w innych krajach świata. Skąd wzięła się tradycja obchodzenia tego dnia, kim był sam św. Patryk i jak Irlandczycy czczą jego pamięć?

Dzień św. Patryka – kim był patron Irlandii?

Dzień Świętego Patryka jest irlandzkim świętem religijnym i narodowym obchodzonym co roku 17 marca. Obchody Dnia Świętego Patryka są wyjątkowo huczne – jest to dzień wolny od pracy, a w całej Irlandii odbywają się rozliczne parady i uroczystości. Podczas obchodów tego szczególnego dnia mieszkańcy Irlandii tradycyjnie ubierają się na zielono, by podkreślić swoje pochodzenie i więź z własnym krajem. Zieleń, czyli narodowy kolor Irlandii symbolizujący jej trawiasty krajobraz oraz kończynę można dostrzec niemal wszędzie. Irlandczycy tego dnia nie tylko ubierają się na zielono, ale też farbują na ten kolor włosy, tworzą zielone dekoracje i potrawy z zielonymi barwnikami. Cały kraj jest tego dnia zielony i radosny.

Uroczystości mają na celu uczczenie pamięci o Świętym Patryku – najpopularniejszym patronie Irlandii, który według legendy sprowadził na tę wyspę chrześcijaństwo. Św. Patryk zmarł 17 marca 461 roku w Armagh w Irlandii, a uroczystości na jego cześć odbywają się w tym kraju już od ponad 1500 lat. Irlandczycy przypisują św. Patrykowi nie tylko wprowadzenie nowej religii, ale też uwolnienie kraju od węży. Co ciekawe, św. Patryk wcale nie był Irlandczykiem, a Brytyjczykiem sprzedanym w wieku nastoletnim w niewolę do Irlandii – do kraju, którego później pokochał i nawrócił.

Tradycje związane z Dniem Św. Patryka

Jednym z symboli Dnia Świętego Patryka jest trójlistna kończyna, którą według legendy patron Irlandii wykorzystał do wytłumaczenia pierwszym irlandzkim chrześcijanom istnienia Trójcy Świętej. Irlandczycy nie mogli zrozumieć, jak to możliwe, że istnieją trzy boskie osoby będące jednocześnie jednym Bogiem, a Święty Patryk sprytnie wykorzystał trójlistną kończynę, by ten dogmat przedstawić w sposób jak najbardziej zrozumiały.

Kolejnym z symboli obchodów Dnia św. Patryka jest… whisky, którą Irlandczycy piją tego dnia w ramach obchodów swojego święta. Szklanka whisky zwana „dzbanem Patryka” jest 17 marca niemalże obowiązkowa. Za tradycją picia whisky stoi ciekawa legenda. Święty Patryk miał kiedyś postraszyć pewną karczmarkę, które lała do dzbanów zbyt mało trunku, że karą za to niegodziwe postępowanie będzie pojawienie się w jej karczmie potworów. Wystraszona kobieta od tego czasu nie oszukiwała już klientów i zawsze odpowiednio napełniała szklanki.

Dziś nikt nie jest już w stanie stwierdzić, czy w tych legendach jest choćby ziarnko prawdy, ale ich kultywowanie to część narodowej tożsamości Irlandczyków i wspaniała okazja do świętowania tradycji. Co ciekawe, Dzień Świętego Patryka jest obchodzony nie tylko w Irlandii, ale też w Polsce, np. w Gdańsku, gdzie obiekty takie jak wiadukty oświetla się tego dnia na zielono na znak sympatii dla Irlandii i solidarności z tym krajem. Dzień Świętego Patryka świętuje się również w Stanach Zjednoczonych. Z okazji tego dnia wiele kultowych obiektów zostaje oświetlonych na kolor trawiastej zieleni. Do tej pory podświetlany był wodospad Niagara, Empire State Building w Nowym Jorku, Krzywa Wieża w Pizie oraz wiele innych kultowych budowli i obiektów naturalnych.

Kategorie prezentów