Dzień Kawy

Blog » Poradnik prezentowy » Dzień Kawy

Kto z nas nie lubi rozpoczynać dnia od filiżanki aromatycznej kawy? Ten pobudzający napój jest znany ludzkości od setek lat. Dzień Kawy przypada 1 października. Tego dnia miłośnicy espresso, latte i cappuccino  świętują na całego! Skąd wziął się ten napój i co warto o nim wiedzieć? Zapraszamy do lektury!

Dzień Kawy – kiedy jest?

Dzień Kawy jest dokładnie 1 października. Święto to obchodzi 77 państw. W tym czasie na całym świecie ludzie organizują wydarzenia, które promują tego napoju i docenienie osób pracujących w branży kawowej. Święto obfituje również w informacje i ciekawostki na temat kawy, co ma przede wszystkim zwiększyć świadomość konsumentów. Pierwszy Międzynarodowy Dzień Kawy uczczono w 2015 roku i od tego czasu kawosze jeszcze bardziej doceniają swój ulubiony napój!

Skąd wzięła się kawa?

O pochodzeniu tego popularnego napoju krążą różne legendy i historyjki. Mówi się, że przywieziono ją z Etiopii. Do najpopularniejszych należy opowieść o pasterzu, który pewnego razu zobaczył swoje kozy, które wydawały się tańczyć! Okazało się, że zwierzęta zjadły ziarna kakaowca. Na początku kawę doceniano w krajach arabskich. Datuje się to na XII wiek. W Europie zaczęto cieszyć się tym napojem w XVI, a z czasem kawa rozprzestrzeniła się na cały świat. Nic więc dziwnego, że Dzień Kawy świętujemy w niemal w każdej długości oraz szerokości geograficznej.

Co warto wiedzieć o kawie?

Dzień Kawy zainspirował nas do zebrania ciekawostek na jej temat. Być może niektóre z nich będą sporym zaskoczeniem. Przeczytaj i przekonaj się, czy były Ci znane już wcześniej. 

  • Kawa to zaraz po wodzie najpopularniejszy napój świata,
  • W ciągu jednego dnia na całym świecie kawosze wypijają aż 2,25 miliarda filiżanek,
  • Najwięcej kawy spożywa się w Finlandii,
  • Nazwa Cappuccino pochodzi od braci Capuchin, ponieważ ich kolor napoju przypomina kapucyńską szatę,
  • Najdroższa kawa na świecie to Kopi Luwak, a jej koszt to ponad 2 000 zł za kilogram,
  • Pierwszy ekspres do kawy powstał w 1906 roku, we Włoszech,
  • Słowo kawa pochodzi od arabskiego kaweh i oznacza wigor,
  • Beethoven pił kawę, na którą musiało przypadać dokładnie 60 ziaren,
  • Ziarna kawowca po zmieleniu możemy przechowywać nawet do 10 lat.

Jak świętować Dzień Kawy?

Dzień Kawy to doskonała okazja, by wybrać się do ulubionej kawiarni lub odkryć nowe miejsce i spędzić czas ze znajomymi. A może warto tego dnia spróbować jakiego oryginalnego smaku lub sposobu zaparzania? Eksperymentuj! To najlepsza droga do odkrycia swojej ulubionej odmiany. Znasz jakiegoś kawosz? Koniecznie podaruj mu prezent. Opcji jest cała masa. Kubek, kawiarka, a może puszka na kawę? Każdy z tych produktów nabierze jeszcze większego znaczenia i stanie się miłą pamiątką. Zaskocz bliską osobę niezwykłym upominkiem, a jesteśmy przekonani, że sprawi jej masę radości!

Kategorie prezentów