Dzień Grzeczności za Kierownicą – jakie zasady savoir-vivre warto znać?

Blog » Poradnik prezentowy » Dzień Grzeczności za Kierownicą – jakie zasady savoir-vivre warto znać?

Przestrzeganie zasad drogowego savoir-vivre zwiększa bezpieczeństwo nas wszystkich. W kultywowaniu dobrych praktyk podczas jazdy autem ma pomagać Dzień Grzeczności za Kierownicą. Dowiedz się więcej o tym święcie.

Dzień Grzeczności za Kierownicą – święto wszystkich kierowców

Dzień Grzeczności za Kierownicą to jedno z nietypowych świąt, którego co prawda próżno szukać w tradycyjnym kalendarzu, ale staje się coraz popularniejsze. Międzynarodowy Dzień Grzeczności za Kierownicą obchodzimy 5 kwietnia i jest to święto kierowców z całego świata. Warto pamiętać o tej dacie, dlatego że jest doskonałym momentem na refleksję dotyczącą sposobu, w jaki jeździmy samochodem i traktujemy innych użytkowników drogi.

Badania dowodzą, że wielu kierowców przynajmniej raz w tygodniu doświadcza agresywnych zachowań ze strony innych prowadzących, a część przyznaje też, że sami zachowują się agresywnie w stosunku do innych kierowców i użytkowników drogi. Realia niestety nie są optymistyczne – nie jesteśmy zbyt kulturalni za kółkiem i na pewno mamy nad czym pracować.

Do najpopularniejszych błędów podczas prowadzenia samochodu należy zaliczyć:

  • skręcanie z pasa do jazdy na wprost;
  • poganianie kierowców, którzy jadą wolniej;
  • wymuszanie pierwszeństwa.

Te zachowania są nie tylko sprzeczne z niepisaną drogową etykietą, ale również z zasadami ruchu drogowego i mogą skutkować mandatem. Dodatkowo trzeba mieć zawsze „z tyłu głowy”, że takie postępowanie stwarza pośrednie i bezpośrednie zagrożenie dla każdego uczestnika ruchu drogowego, a szczególnie dla tych najmniej chronionych, czyli pieszych i rowerzystów.

Savoir-vivre za kierownicą – co warto wiedzieć?

Samo uzyskanie prawa jazdy nie jest już gwarancją, że będziemy prowadzić bezpiecznie i zgodnie z przyjętymi zasadami. Kiedy w pobliżu nie ma patrolu policji czy fotoradaru może aż kusić, żeby nacisnąć pedał gazu lub wyprzedzić w niedozwolonym miejscu. Mogłoby się wydawać, że szybsza jazda czy jedno „niewinne” złamanie przepisów pozwoli nam zaoszczędzić cenny czas, ale w rzeczywistości stwarza tylko niebezpieczeństwo i powoduje frustrację innych użytkowników drogi.

Znajomość zasad ruchu drogowego, a przede wszystkim stosowanie się do nich sprawi, że zarówno nam, jak i innym ludziom będzie się jeździło po prostu bezpieczniej i przyjemniej.

  • Nie utrudniaj wyprzedzania – jeśli inny kierowca chce Cię wyprzedzić, nie dodawaj gazu „na złość”, bo takie zachowanie może doprowadzić do wystąpienia bardzo niebezpiecznej sytuacji.
  • Pilnuj prędkości – niebezpieczna może być zarówno za szybka, jak i zbyt wolna jazda. Nie szarżuj, ale też nie spowalniaj innych użytkowników drogi.
  • Nie wymuszaj pierwszeństwa – sekunda czy dwie nie da Ci żadnej oszczędności, a może wystarczyć, by uniknąć kolizji lub groźnego wypadku. Czasami lepiej dojechać na miejsce o kilka minut później, niż narażać siebie i innych ludzi.
  • Nie blokuj lewego pasa – kiedy wyprzedzasz, wróć na prawy pas i nie blokuj drogi innym. Ten błąd jest bardzo częsty u polskich kierowców. Niektórzy kierowcy po manewrze wyprzedzania zostają na lewym pasie, uznając, że skoro jest wolny, to można nim dalej jechać, a to nieprawda.

Prezenty dla kierowców – pomysły na ciekawe upominki

Kierowcy – zarówno Ci perfekcyjni, jak i nieidealni – uwielbiają gadżety, którymi mogą „podrasować” wnętrza swoich ukochanych samochodów. Są tacy, którzy nie obejdą się bez kultowego misia kiwającego głową, ci, którzy nie wyobrażają sobie wnętrza bez charakterystycznych pokrowców na fotele, ale też tacy, którzy stawiają na praktyczne rozwiązania i mają ze sobą wyłącznie solidny klucz do kół. Co podarować kierowcy w prezencie? Czym można go zaskoczyć?

Zawsze trafionym wyborem będą okulary przeciwsłoneczne – takie specjalne, tylko do samochodu. Komu z nas, kierowców, nie zdarzyło się zapomnieć z domu okularów przeciwsłonecznych i narzekać na rażące słońce? Dobre okulary to podstawa i zawsze się przydadzą. Podobnie jak podręczny zestaw narzędzi dla kierowcy zapakowany w estetyczną skrzynkę. Jeśli szukasz drobnego upominku, postaw na zabawną zawieszkę do samochodu lub skórzany breloczek do kluczy.

Kategorie prezentów