Dzień Czekolady – skąd wzięło się to święto i jak je uczcić z dziećmi?

Blog » Poradnik prezentowy » Dzień Czekolady – skąd wzięło się to święto i jak je uczcić z dziećmi?

Wśród wielu nietypowych świąt w klimacie gastronomicznym najsłodszym jest z pewnością Dzień Czekolady. To święto obchodzimy w Polsce 12 kwietnia – warto zapamiętać tę datę, bo to doskonała okazja do tego, żeby zjeść tabliczkę pysznej czekolady bez jakichkolwiek wyrzutów sumienia.

Dzień Czekolady – święto smakoszy słodyczy

Czekolada jest jednym z najwspanialszych przysmaków na świecie. Któż nie kocha, a przynajmniej nie lubi czekolady? Trudno znaleźć taką osobę, bo czekolada ma niemalże uzależniający potencjał. Słodka, rozpływająca się w ustach, antystresowa, a w dodatku zdrowa – taka jest właśnie czekolada. Dzień Czekolady obchodzony 12 kwietnia to tylko jedna z „czekoladowych” okazji w roku. Światowy Dzień Czekolady jest bowiem obchodzony 7 lipca, 28 lipca ustanowiono Dniem Czekolady Mlecznej, a 10 stycznia to Dzień Czekolady Gorzkiej. Lipcowy termin Święta Czekolady jest związany z datą 7 lipca 1550 roku, kiedy według legendy czekolada po raz pierwszy trafiła do Europy.

Czekolada – walory smakowe i zdrowotne

Czekolada jest uznawana za jeden z najwspanialszych przysmaków w zasadzie na każdej szerokości geograficznej. Czekolada jest nie tylko pyszna, ale może mieć też pozytywny wpływ na zdrowie. Ten słodki przysmak powstaje w głównej mierze z kakao, tłuszczu kakaowego oraz cukru. W zależności od przepisu do tych składników dodaje się serwatkę w proszku oraz mleko, a także inne dodatki, np. nadzienie lub orzechy.

Jedzenie czekolady wielu osobom wydaje się takim małym grzeszkiem, ale warto zauważyć, że jest to przyjemność całkiem uzasadniona. Czekolada dodaje energii, poprawia pracę mięśni i opóźnia procesy starzenia się organizmu z uwagi na dużą zawartość polifenoli o właściwościach antyoksydacyjnych. Dodatkowo spożycie czekolady pozytywnie wpływa na pracę mózgu i zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Czekolada zawiera dużo dawkę magnezu wspierającego układ nerwowy, a przy tym chroni skórę przed działaniem promieniowania UV i opóźnia procesy starzenia. Co prawda dla osiągnięcia odmładzającego efektu trzeba byłoby regularnie jeść naprawdę duże ilości czekolady, co odbiłoby się negatywnie na figurze, ale mimo wszystko dobrze jest mieć świadomość, że czekolada to nie tylko puste kalorie.

Pomysły na obchody Dnia Czekolady

Dzień Czekolady jest bardzo dobrą okazją, by świętować z całą rodziną i pozwolić sobie na słodkie co nieco. W kwietniu, kiedy temperatury nie zawsze zachęcają do aktywności na zewnątrz, a dzieci nudzą się w domach, warto zorganizować im jakieś ciekawe zabawy, a Dzień Czekolady jest ku temu wspaniałą okazją.

Pierwszym pomysłem na spędzenie Dnia Czekolady będzie zrobienie domowych pralinek. Do przygotowania tego wyjątkowego przysmaku potrzebna jest specjalna forma do pralinek (najlepiej silikonowa), masło, kakao, mleko, cukier lub inny słodzik oraz dodatki smakowe. Topienie, mieszanie i rozlewanie czekolady w formy jest wspaniałym sposobem na spędzenie popołudnia, a efekt zabawy… można zjeść.

Drugim pomysłem na świętowanie Dnia Czekolady jest dekorowanie pralinek i innych czekoladowych specjałów. Podczas tej aktywności dzieci mogą się wykazać kreatywnością, a urządzenie zawodów na najpiękniej udekorowaną czekoladę pobudzi ich współzawodnictwo.

Warto też wybrać się w edukacyjną podróż i poznać historię czekolady – obejrzeć film o metodach jej produkcji i dowiedzieć się, jakie są jej początki. Edukowanie dzieci na temat pochodzenia żywności pozwoli w nich zaszczepić pozytywne wzorce.

Upominki dla smakoszy czekolady na święta i nie tylko

Czekolada to idealny upominek na każdą okazję. Nie ma chyba okoliczności, dla których czekoladowe pralinki nie byłyby idealną oprawą. Czekoladki możesz wręczyć na święta, na urodziny, z okazji awansu w pracy czy na Dzień Kobiet. Jeśli chcesz, żeby Twój prezent mimo klasycznego charakteru wyróżniał się spośród innych upominków, postaw na personalizowaną czekoladę. Klasyczna czekolada świąteczna z napisem „Wesołych Świąt” to podstawowy wybór w sytuacji, kiedy nie wiesz, co podarować. Drugim pomysłem jest kubek + czekolada do picia – idealny prezent w świątecznym klimacie. Jeśli szukasz czegoś, co zrobi wrażenie, postaw na zestaw słodyczy w koszu.

Kategorie prezentów