Dzień bez Samochodu

Blog » Pozostałe » Dzień bez Samochodu

Każdego dnia na drogi wyjeżdżają miliardy samochodów, które mają zły wpływ na środowisko i nasze zdrowie. Choć coraz więcej osób stara się żyć zgodnie z ekologią, to jednak wciąż musimy się mierzyć z negatywnymi skutkami nadmiernego korzystania z transportu. Dzień bez Samochodu powstał, by przypominać o tym, jak wiele możemy zmienić rezygnując z codziennej jazdy autem. 

Kiedy jest Dzień bez Samochodu?

Światowy Dzień bez Samochodu obchodzony jest 22 września. Wszystko zaczęło się od międzynarodowej kampanii ekologicznej z 1994 roku, która wieńczyła zakończenie Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Co roku tego dnia miasta próbują w jak największym stopniu ograniczyć zanieczyszczenie powietrza. To doskonała okazja, by przerzucić się na przemieszczanie się rowerem lub hulajnogą. Spróbuj, a przekonasz się, że codzienna podróż do pracy nie tylko będzie krótsza, lecz również podniesie Twój poziom endorfin.

Dlaczego Dzień bez Samochodu jest tak ważny?

Nadmierna ilość samochodów ma negatywne skutki na zdrowie człowieka. Naukowcy są zdania, że z tego powodu życie przeciętnego Europejczyka może się skrócić o nawet 9 miesięcy. Zanieczyszczone powietrze może doprowadzić do przewlekłych chorób układu oddechowego, a hałasy przyczyniają się do wzrostu bezsenności. Zakorkowane drogi bywają powodem frustracji i podniesienia poziomu stresu, których powinniśmy unikać. Alternatywne środki transportu, takie jak rowery, są w stanie dostarczać podróżującym nieco więcej ruchu w ciągu dnia. To świetna opcja szczególnie dla osób, którym trudno znaleźć czas na treningi w zaciszu domowym czy pójście na siłownię. Dzień bez Samochodu będzie idealną okazją, by wprowadzić nowy nawyk!

Wybierz rower!

Miejsca, w których dominują rowerzyści, słyną na całym świecie ze szczęśliwych mieszkańców. Za najbardziej przyjazne rowerzystom miasto uważa się Kopenhagę, która może się poszczycić aż 375 kilometrami ścieżek rowerowych. Większość osób, bo aż 62% populacji, jako swój transport do pracy bądź szkoły wybiera właśnie rower. Na drugim miejscu plasuje się Amsterdam, którego władze zdecydowanie stawiają na popularyzację rowerów w przestrzeni publicznej. Każdego roku powstają tam nowe postoje dla rowerów i specjalne mosty, które ułatwiają poruszanie się tym środkiem transportu. Trzecie miejsce zajęło również niderlandzkie miasto – Utrecht, gdzie wypożyczalnie rowerów powstają jak grzyby po deszczu. Zarówno władze miast, jak i prywatni inwestorzy śmiało angażują się w zwiększanie liczby postojów dla rowerów.

Prezent dla rowerzysty

Jeśli masz wśród swoich bliskich prawdziwego maniaka ekologii lub rowerów, wykorzystaj Dzień bez Samochodu jako okazję do sprawienia mu wyjątkowego prezentu. Wybierz oryginalny upominek z personalizacją. Podarunki nawiązujące do hobby to zawsze strzał w dziesiątkę. Planer, zestaw narzędzi, a może bidon z imieniem? Przejrzyj dostępne opcje i zaskocz obdarowanego!

Kategorie prezentów